Kupno samochodu

Jak nabyć samochód na rynku wtórnym?

Kupno samochodu na rynku wtórnym kojarzy się ze sporym ryzykiem. Faktycznie nabycie używanego pojazdu czasem przysparza kłopotów. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym zminimalizuje się ryzyko natrafienia na problematyczny pojazd.

Najpierw trzeba uzbierać środki

Chcąc kupić samochód trzeba mieć na to odpowiedniej wielkości budżet. W dzisiejszych czasach samochodów używanych jest tak dużo, że samochód można nabyć nawet za kilka tysięcy złotych. Trzeba jednak mieć świadomość, że im mniejszy budżet, tym również mniejsze pole manewru, a za to większe ryzyko trafienia na auto z licznymi wadami.

Należy też pamiętać, że kupno używanego samochodu wiąże się nie tylko z kosztem jego zakupu. Środki będzie trzeba przeznaczyć również na zapłacenie podatku oraz przerejestrowanie i ubezpieczenie. Niemal na pewno konieczna okaże się także szybka wizyta u mechanika i dokonanie kilku napraw.

Następnie należy zbadać rynek

Kiedy ma się ustalony budżet, to warto się zastanowić nad tym, jakie wymagania powinien spełniać nabywany samochód. Warto tutaj zastanowić się szczególnie nad jego gabarytami oraz pojemnością silnika. Wtedy to można zacząć poszukiwania auta. W dzisiejszych czasach najłatwiej jest to zrobić oczywiście przez Internet, gdzie można znaleźć wręcz niezliczoną liczbę ofert.

Następnie przychodzi kluczowy moment, czyli obejrzenie na żywo wybranych pojazdów. W tym momencie należy zachować zimną krew i podążać za głosem rozsądku. Często zdarza się, że dany pojazd prezentuje się świetnie w ogłoszeniu internetowym, a na żywo okazuje się, że ma też wiele wad. Sprawdzenia pojazdu należy dokonywać z mechanikiem, najlepiej jest zaś nim podjechać na stację diagnostyczną. Koszt takiego badania nie jest wysoki, a znacznie ograniczy ryzyko zakupu samochodu, który szybko okaże się wadliwy. Na tym etapie należy także upewnić się, że dany pojazd nie jest kradziony.

Po wyborze pojazdu warto się targować

Kiedy po sprawdzeniu przynajmniej kilku pojazdów podejmie się decyzję o chęci nabycia jednego z nich, to warto negocjować cenę. Sprzedawcy często są skłonni do znacznych ustępstw cenowych, gdyż często mają problem ze sprzedażą pojazdu w rozsądnym czasie.

Do negocjacji także warto podchodzić bez emocji, ponieważ nawet w razie niepowodzenia, na rynku znaleźć można wiele innych ofert.

Jak poprawnie sformalizować nabycie samochodu?

Kiedy obie strony dojdą do porozumienia w sprawie ceny transakcyjnej przychodzi czas na podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Wzór takiej umowy można bezproblemowo znaleźć w sieci. Ważne jest jednak to, aby wypełnić ją prawidłowymi danymi.

W tym momencie otrzymuje się kluczyki, dowód rejestracyjny oraz ubezpieczenie OC i staje się właścicielem pojazdu. To jednak dopiero początek formalności. Konieczne jest bowiem opłacenie podatku do Urzędu Skarbowego oraz wizyta w miejscowym urzędzie, celem wyrobienia nowego dowodu rejestracyjnego i wymiany tablic rejestracyjnych, jeśli będzie to konieczne.

Bardzo ważne jest także uregulowanie kwestii ubezpieczenia. Co do zasady można przepisać na siebie polisę zbywcy lub też zawrzeć zupełnie nowe OC. Jeśli jednak nabyło się pojazd, który nie miał ważnej polisy OC, to trzeba ją koniecznie zawrzeć w dniu nabycia samochodu.

bard