Kupno samochodu

Lepiej kupić nowy, czy używany samochód?

Kupno samochodu to poważna decyzja, którą należy dopasować do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Niektórzy kierowcy stają przed dylematem związanym z tym, czy nabyć nowy czy też używany pojazd. Jakie są więc wady i zalety tych rozwiązań?

Nowy samochód to gwarancja spokoju

Kupno nowego samochodu jest bezpieczniejsze, a ryzyko trafienia na wadliwy egzemplarz jest praktycznie zerowe. W dodatku można liczyć na gwarancję i obsługę na najwyższym poziomie. Nabycie pojazdu z salonu to przede wszystkim jednak wielka satysfakcja i swego rodzaju luksus, na który rzadko kto może sobie w życiu pozwolić. W nowym samochodzie wszystko jest po prostu perfekcyjne. Na lakierze nie znajdzie się żadna rysa i wszystko jest w stu procentach sprawne. Co więcej, można również liczyć na preferencyjne traktowanie np. w zakresie ubezpieczenia, które dla nowych samochodów jest zwykle dużo bardziej atrakcyjne.

Nabycie takiego pojazdu to więc luksus, który jednak sporo kosztuje. Trzeba się też liczyć z tym, że nowe auto szybko zacznie tracić na wartości, by już po roku jego wartość rynkowa była niższa o co najmniej kilkanaście procent.

Używane auto jest tańsze

Kupując samochód używany można liczyć na znacznie lepszą cenę, co jest największą zaletą tego rozwiązania. Nabywając auto z drugiej ręki można mieć też świadomość, że będzie ono nieco wolniej tracić na wartości rynkowej w porównaniu do nabycia nowego samochodu.

Używany samochód to jednak zawsze, także i ryzyko. Ryzyko, które można ograniczyć, jednak praktycznie nigdy nie da się go zminimalizować do zera. Kupując auto używane trzeba także poświęcić więcej czasu na poszukiwanie odpowiedniego egzemplarza. Zwykle teżtrzeba iść na pewien kompromis, ponieważ rzadko kiedy na rynku wtórnym udaje się znaleźć model, który idealnie wpasowuje się w preferencje danej osoby. Używany samochód zapewne wcześniej będzie także wymagał wizyt u mechanika. W tym przypadku trudno także liczyć na gwarancję.

Jaki samochód wybrać?

Kupno samochodu ma wiele wspólnego z nabywaniem nieruchomości. Jedni decydują się na rynek pierwotny, kiedy to inni wolą zainwestować w rynek wtórny. Dużo zależy tu od preferencji, ale i również od finansowych i kredytowych możliwości.

Dlatego też zawsze należy podjąć przemyślaną decyzję, którą najlepiej jest poprzedzić analizą. Dobrym pomysłem może być porównanie wszystkich opcji, które w danym momencie są dostępne zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Niezależnie od tego jaki samochód się wybierze, to zawsze należy o niego dbać, tak aby posłużył jak najdłużej.

bard