Opony

Opony jakiej klasy wybrać?

Rozpiętość cenowa opon jest bardzo duża. Na rynku dostępne są zarówno te, które kosztują tylko nieco powyżej 100 złotych, jak i te za które trzeba zapłacić kilka tysięcy. To, które opony przydadzą się w danym pojeździe, zależy zaś od wielu czynników.

Konkurencja na rynku oponiarskim jest silna

Opony są produkowane przez wiele firm w wielu krajach, w tym także w Polsce. Najbardziej uznane firmy oponiarskie o najdłuższej historii mają swoje siedziby w Europie Zachodniej oraz Ameryce Północnej. Od wielu lat jednak dystans do konkurencji nadrabiają firmy zlokalizowane we wschodniej Azji.

Dla Klientów na całym świecie taka silna konkurencja na rynku to świetna wiadomość. Każdy może bowiem znaleźć dla siebie wiele świetnych modeli opon z logiem różnych producentów. Z drugiej strony jednak pojawia się swego rodzaju problem bogactwa, a wielu kierowców ma poważny problem z wybraniem konkretnego modelu opon.

Poszczególne firmy na rynku oponiarskim specjalizują się na jednym z trzech segmentów. Część producentów skupia się na oponach klasy ekonomicznej, które zapewniają przeciętne parametry, ale za to można je kupić po niskich cenach. Inne marki producentów opon wytwarzają ogumienie klasy średniej, czyli takie, których relacja pomiędzy jakością, a ceną jest najkorzystniejsza. Najbardziej uznane firmy oponiarskie skupiają się zaś na oponach premium, czyli takich, które zapewniają najlepsze osiągi i pełne są innowacyjnych rozwiązań.

Opony jakiej klasy wybrać?

Dopasowanie opon odpowiedniej jakości do swojego pojazdu i stylu jazdy ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia odpowiednich parametrów ogumienia bez wydawania nadmiernej ilości pieniędzy. Oczywiście najbezpieczniej byłoby zawsze kupować opony klasy premium, jednak w pewnych przypadkach nie musi to być absolutna konieczność.

Jeżeli więc preferuje się spokojny styl jazdy i jeździ się małym samochodem miejskim o nie wielkiej pojemności silnika, to chcąc zaoszczędzić można rozważyć kupno tańszych opon klasy ekonomicznej. W przeciwnym przypadku, czyli szybko i dużo jeżdżącym kierowcy, który porusza się wielkim pojazdem o dużej mocy silnika wskazane jest już nabycie możliwe najlepszych opon klasy premium. Opony klasy premium są zaś rozwiązaniem pośrednim.

bard