Ubezpieczenia

Samochód, czy motocykl?

Środowisko fanów motoryzacji dzieli się na dwie grupy: fanów samochodów, oraz fanów wszelkiego rodzaju motocykli. Jednak istnieje niewielka ilość osób, które lubują się zarówno w jednośladach jak i czterokołowych pojazdach. Takie osoby często nie mogą się zdecydować, co ostatecznie wybrać. Czasami tacy pasjonaci, posiadają też oba rodzaje pojazdów.

Co wybrać? Samochód, czy motor?

Wiele osób podczas wyboru, kieruje się praktycznością. W tym aspekcie bez wątpienia wygrywa samochód, zwłaszcza jeśli mamy rodzinę. Samochód umożliwi jazdę w każdą pogodę. Dzięki samochodowi można też przewieźć większe zakupy, oraz wszystko inne, bez najmniejszego problemu. W przypadku motoru, sprawa niestety nie wygląda już tak kolorowo. Zabrać na przejażdżkę można tylko jednego pasażera, a przewożenie jakichkolwiek większych rzeczy jest praktycznie niemożliwe. Jeśli więc praktyczne zastosowanie jest najważniejszą cechą, jakiej oczekujemy od pojazdu, to bez wątpienia lepiej wypada tutaj pojazd czterokołowy.

Niektórzy jednak nie oczekują od pojazdu, wyżej opisanych funkcji i szukają po prostu pojazdu, który zapewni im najwięcej frajdy. Tutaj może sprawdzić się motocykl. Według ciekawych badań, przeprowadzonych przez pewną instytucję, okazało się, że najmniej stresująca forma dojazdu do pracy, to właśnie jazda na motorze. Zapewne wiąże się to z tym, jak dużą frajdę z takiej formy transportu czerpią kierowcy.

Dla wielu osób ważnym aspektem będzie też cena. Jest to jednak dyskusyjne, gdyż można znaleźć zarówno tanie jak i drogie motocykle, tak samo sytuacja wygląda w przypadku samochodów. Ciężko stwierdzić, które rozwiązanie wychodzi taniej, gdyż wszystko zależy od wybranego modelu i tego jak kosztowna jest jego eksploatacja. W przypadku motocyklu, należy też liczyć się z dodatkowymi kosztami na odzież ochronną i wszelkiego rodzaju akcesoria. Odpowiednie buty do jazdy i solidnie wykonany kask motocyklowy to absolutna podstawa wyposażenia każdego motocyklisty. Nie mniej ważne są też elementy odzieży, takie jak spodnie czy też kurtka, wykonane ze specjalnych materiałów.

Pojazd nowy, czy używany?

Kiedy już zdecydujemy się, czy wybieramy motor, czy samochód, pozostaje jeszcze kwestia stanu pojazdu. Czy lepiej będzie wybrać nowy egzemplarz, prosto z salonu, czy może raczej używany, z “drugiej ręki”?

Tutaj decydującym czynnikiem jest zwykle fakt, jak dużą ilością pieniędzy dysponujemy. Część osób może sobie pozwolić wyłącznie na zakup pojazdu używanego. Nie jest to jednak niczym złym.

Pojazdy używane również mogą być bardzo dobre, a do tego wolniej tracą na wartości. Jeśli zdecydujemy się na zakup używanego pojazdu, należy pamiętać o tym, aby podejść do tematu z należytą ostrożnością. Na portalach aukcyjnych można się spotkać z wieloma nieuczciwymi sprzedawcami, którzy nie informują o faktycznym stanie pojazdu. Dlatego na oględziny motoru lub samochodu, dobrze jest pojechać z osobą, która zna się na rzeczy, chyba że sami jesteśmy biegli w temacie motoryzacji i będziemy w stanie trzeźwo ocenić stan pojazdu. Podczas oglądania używanego pojazdu, warto też wybrać się na przegląd techniczny, który pomoże w ocenie jego faktycznego stanu.

bard