Opony

Opony całoroczne vs sezonowe

Wybierając komplet opon staje się przed dylematem wyboru ogumienia sezonowego lub całorocznego. Jakie są jednak wady i zalety jednego i drugiego rozwiązania i które opony wybrać do swojego samochodu?

Plusy i minusy opon całorocznych

Korzystanie z opon całorocznych jest opłacalne z punktu widzenia ekonomicznego. W tym przypadku wystarczy przecież nabyć tylko jeden komplet opon, na którym można jeździć przez cały rok. Co więcej, zaoszczędza się również na tym, że dwa razy do roku nie trzeba wymieniać ogumienia u wulkanizatora, do którego w sezonie ustawia się długa kolejka.

Opony całoroczne mogą jednak nie zapewnić tak dobrych właściwości jak te sezonowe. Ogumienie przeznaczone do jazdy we wszystkich porach roku musi mieć po prostu bardziej wyważone parametry. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wraz z postępem technologicznym ogumienie całoroczne w coraz mniejszym stopniu ustępuje osiągami oponom sezonowym.

Zalety i wady opon sezonowych

Opony sezonowe są dedykowane konkretnym warunkom panującym w danej porze roku. Oznacza to, że ich używanie jest na ogół bezpieczniejsze. Z tego właśnie powodu wielu kierowców preferuje właśnie ogumienie sezonowe.

Mając opony sezonowe trzeba się jednak liczyć z kilkoma problemami. Przede wszystkim trzeba ponieść wyższy koszt, związany z nabyciem dwóch kompletów opon. W dodatku opony trzeba wymieniać dwa razy do roku, co wiąże się z kosztami finansowymi i czasowymi. Jeden komplet opon trzeba też gdzieś cały czas magazynować.

Problemem w przypadku opon sezonowych może być także gapiostwo kierowcy, który po prostu zapomniał ich wymienić. Takie sytuacje mogą być bardzo niebezpieczne, np. wtedy, kiedy w czasie mrozów kierowca porusza się samochodem z oponami letnimi.

Trudno więc stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze, dużo tutaj zależy od indywidualnych preferencji. Zawsze jednak warto pamiętać o tym, jak ważne jest posiadanie odpowiedniego ogumienia w swoim pojeździe.

bard