Opony

Jak czytać etykiety na oponach?

Chcąc porównać ze sobą różne modele opon, warto jest zwrócić uwagę na ich etykiety, na których można znaleźć trzy podstawowe i ujednolicone dane techniczne. Jak jednak odczytywać dane w nich zwarte?

Co można znaleźć na etykiecie opony?

Dawniej porównywanie opon wymagało doświadczania i specjalistycznej wiedzy. Obecnie obowiązują ujednolicone normy Unii Europejskiej, dzięki którym każda opona jest opisana kilkoma identycznymi parametrami. Co prawda, ilość informacji podana na etykiecie jest dość mała, to jednak może być źródłem kilku cennych informacji.

Na etykiecie znaleźć można wskaźnik efektywności paliwowej, dzięki któremu można dowiedzieć się, jak dany model opony będzie wpływał na spadek zużycia paliwa. Najlepiej jest, gdy pod tym względem opona jest oznaczona literką „A”. Podobnie jest w przypadku przyczepności opony na mokrej opony, gdzie najlepsze opony są także oznaczone tą literą.

Czytając informacje na etykiecie dostrzeże się też daną opisującą ilość decybeli generowanych przez daną oponę. Tutaj zasada także jest prostsza – im mniejszy jest ten wskaźnik tym lepiej. Opony, które generują dużo decybeli negatywnie wpływają bowiem na komfort jazdy.

Chcąc wybrać optymalną oponę nie należy kierować się wyłącznie danymi z etykiety. Dużo lepszym pomysłem będzie skorzystanie z rankingów opon przeprowadzonych przez niezależnych ekspertów branżowych.

bard