Ubezpieczenia

Jakie czynniki wpływają na wysokość OC?

Składka OC zależna jest od wielu czynników. Znaczenie ma tutaj nie tylko historia szkodowości, ale także typ pojazdu. Czy więc posiadacze samochodów sportowych, takich jak BMW rzeczywiście muszą płacić więcej za OC?

Jakie czynniki wpływają na wysokość składki OC?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje odmienną politykę wyliczania składki OC. Z tego powodu składki potrafią się znacznie różnić w zależności od danego ubezpieczyciela i przed podjęciem decyzji o zawarciu ubezpieczenia dobrze jest porównać wszystkie dostępne oferty.

Co do zasady, ubezpieczyciele szacują wysokość składki na podstawie danych historycznych, dotyczących szkodowości poszczególnych pojazdów. Na tej podstawie szacują jakie czynniki dotyczące pojazdu i kierowcy zwiększają ryzyko powstania szkody.

Młodsi kierowcy płacą za OC więcej. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą bowiem z założenia, że młodzi kierowcy są mniej doświadczeni, a przy tym jeżdżą często, szybko, a nawet brawurowo, co zaś zwiększa ryzyko wystąpienia szkody.

W dodatku młodsi ludzie nie mieli czasu na wyrobienie zniżek za bezszkodową jazdę. Statystycznie więc kierowcy około 20 roku życia płacą znacznie więcej za OC niż np. 40-latkowie. Duże znaczenie ma tu jednak historia szkodowości, ponieważ starsi kierowcy także mogą sporo płacić za to ubezpieczenie, jeżeli mają dużo szkód na koncie.

Wysokość składki OC jest również zależna od danego pojazdu. Najważniejsze znaczenie ma tutaj pojemność silnika. Im ona większa, tym samochód rozwija większą prędkość. Co za tym idzie, rośnie ryzyko powstania szkody, a więc ubezpieczyciele żądają wyższej składki za OC.

Z tego powodu posiadacze samochodów sportowych o dużej pojemności silnika, takich jak BMW często płacą znacznie wyższą składkę OC niż np. posiadacze małego fiata.

Na wysokość składki OC wpływa również szereg innych czynników, zależnie od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wśród nich można wymienić między innymi:

  • Kod pocztowy zarejestrowania pojazdu – pojazdy zarejestrowane w większych miastach zwykle oznaczają konieczność zapłacenia wyższej składki
  • Kolor pojazdu – niektórych może to dziwić, ale są ubezpieczyciele, którzy w pewnym stopniu uzależniają składkę OC, od koloru karoserii
  • Stan cywilny, wykonywany zawód, liczba posiadanych dzieci – także na podstawie takich danych niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają składkę do zapłaty

Czy wysokość składki OC będzie zależna od liczby mandatów?

Sposób wyliczania składki OC wzbudza liczne kontrowersje, szczególnie w ostatnich latach, kiedy to można było zaobserwować ich znaczne podwyższenie. Pojawiają się więc różne pomysły, które mają sprawić, aby wysokość składki OC była wyliczana „sprawiedliwiej”.

Przykładowo, od dłuższego czasu Polska Izba Ubezpieczeń postuluje, aby wysokość składki OC była zależna od liczby mandatów na koncie danego kierowcy. Z założenia ma to zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i premiować kierowców, którzy jeżdżą zgodnie z przepisami. Z drugiej jednak strony ten pomysł ma wielu przeciwników, którzy argumentują, że w ten sposób nieprzepisowo jeżdżący kierowca zostałby ukarany dwukrotnie. Raz przy zapłacie mandatu, a drugi raz przy opłacaniu OC.

bard