Co warto wiedzieć o AC?
Stare powiedzenie, którego jednak w żadnym wypadku nie należy stosować mówi, że pierwszeństwo na skrzyżowaniu ma ten, kto posiada autocasco. Czy jednak posiadanie AC w ogóle się opłaca i jak zawrzeć je korzystnie?
Czy warto mieć AC?
To, czy dobrze jest wykupić autocasco zależne jest od kilku czynników. W tym od zasobności portfela, stylu jazdy oraz tego, czy chcemy się czuć bezpieczniej finansowo. Przede wszystkim jednak znaczenie ma wartość pojazdu.
Im nowszy i więcej warty pojazd, tym bardziej powinno się rozważyć wykupienie polisy AC i to najlepiej w możliwie najszerszym wariancie. Dla nieco starszych i mniej wartych pojazdów zwykle zaleca się nabycie AC w nieco okrojonej, ale i tańszej wersji. W przypadku bardzo wiekowych i mało wartych pojazdów, rzadko kiedy kierowcy decyduje się na to ubezpieczenie. W dodatku większość towarzystw ubezpieczeniowych ubezpiecza pojazdy tylko do określonego wieku, a znalezienie AC dla np. 12 letniego samochodu może już być sporym problemem.
Jakie autocasco wybrać?
Zawarcie ubezpieczenia AC nie jest trudne, choć wymaga to nieco więcej wysiłku niż ubezpieczenie OC. Bardzo duże znaczenie ma tutaj ustalenie prawidłowej sumy ubezpieczenia. W dzisiejszych czasach ustala się ją na podstawie specjalistycznych kalkulatorów, takich jak Eurotax. Chcąc by ten kalkulator poprawnie oszacował wartość pojazdu, należy jednak podać kilka danych. Szczególną uwagę należy zwrócić na wersję wyposażenia, ponieważ w zależności od niej, szacowana wartość pojazdu może się różnić.
Duże znaczenie ma także wybór typu AC. Dla nowszych pojazdów zaleca się postawienie na wariant ASO. W takim przypadku samochód zostanie naprawiony w autoryzowanym serwisie. Wariant ASO kosztuje jednak sporo, dlatego też posiadacze starszych samochodów zwykle decydują się na wariant kosztorysowy. Wtedy to poszkodowany otrzymuje po prostu środki finansowe na naprawę pojazdu we własnym zakresie.
Ile kosztuje AC?
Wysokość autocasco potrafi być bardzo różna i zależy od kilku czynników. Znaczenie ma tu specyfika kierowcy, a w szczególności jego wiek oraz historia ubezpieczenia AC. Wielki wpływ na wysokość składki AC ma także jego zakres oraz suma ubezpieczenia.
Młodzi kierowcy niemający historii ubezpieczeniowej, którzy chcą ubezpieczyć samochód sportowy, taki jak BMW mogą otrzymać propozycje ubezpieczenia ze składką opiewającą na wielkie sumy np. kilka tysięcy złotych. Z drugiej jednak strony brak AC może kosztować jeszcze więcej, szczególnie wtedy jeśli dojdzie do szkody całkowitej z winy danego kierowcy. Dlatego też każdy musi sam zadecydować, czy zechce zawrzeć autocasco na swój pojazd.
Warto też pamiętać, że istnieje możliwość rozbicia płatności za AC na raty. W takim przypadku trzeba się jednak liczyć ze zwyżką, ponieważ łączna cena ubezpieczenia może wtedy wzrosnąć o np. 20 procent.