Ubezpieczenia

Co grozi za brak OC?

OC komunikacyjne jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które powinno być zawarte dla każdego pojazdu. Wciąż jednak niektórzy kierowcy z różnych powodów nie zawierają polisy OC. Na jakie problemy się narażają w takich przypadkach?

Brak ważnego OC oznacza kilka tysięcy kary

W Polsce za monitorowanie tego, czy każdy zarejestrowany pojazd posiada ważne ubezpieczenie OC odpowiada UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli urząd ten wykryje brak ważnej polisy OC, a w dobie współczesnej technologii robi to bardzo skutecznie, to obciąża karą danego kierowcę.

Wysokość tej kary zależy od rodzaju danego pojazdu, czyli tego czy jest to samochód osobowy, ciężarówka, czy też inny pojazd. Kwota jaką trzeba zapłacić jest również powiązana z ilością dni przez które dany pojazd pozostawał bez ubezpieczenia. Przykładowo brak OC na samochód osobowy powyżej dwóch tygodni skutkuje nałożeniem kary w wysokości aż kilku tysięcy złotych.

Kara UFG to nie wszystko

Jeśli w czasie kontroli pojazdu policjant odkryje brak ważnego ubezpieczenia OC, to dany pojazd zostanie odholowany na parking policyjny, a kosztami zostanie obciążony właściciel pojazdu.

Brak ubezpieczenia OC może jednak kosztować znacznie więcej, a w skrajnych wypadkach wynieść np. setki tysięcy złotych. Jeżeli bowiem wywoła się szkodę samochodem bez ważnego ubezpieczenia OC, to za naprawienie jej skutków całym majątkiem będzie odpowiadał właściciel danego pojazdu.

Czy każdy pojazd musi mieć OC?

Wszystkie zarejestrowane pojazdy w Polsce zawsze muszą posiadać aktualną polisę OC. Nie ma tutaj znaczenia to, czy dany pojazd jest użytkowany, czy też nie. Oznacza to, że zarejestrowany pojazd, którym nie jeździło się nawet przez wiele lat, koniecznie musi mieć zawartą polisę OC. W przeciwnym przypadku jego właściciel naraża się na bolesne konsekwencje finansowe.

bard